Анкістолома у кішок
Паразитарні черв’яки-це популярні кишкові паразити, як у дорослих кішок, так і у маленьких кошенят. Називають їх ще по іншому анкілостомами (Ancylostoma ), звідки і сталася назва захворювання – анкілостома.
Коли вимальовується анкілостома у кішок, володар помічає сильну діарею у власного вихованця. Це перший сигнал, при появі якого слід звернутися до ветеринара.
Як відбувається інфікування
Анкілостома у кішок може виникати в організмі через недотримання збалансованого харчування або під час перебування тварини на вулиці. Проникнувши в тіло тварини, личинки кріпляться до стінок тонкого кишечника або дванадцятипалій кишці, і починають власний стрімкий розвиток.
- Через шкіру. Коли кішка вступає в контакт із зовнішнім середовищем, зараженої личинками анкілостом, черви проникають в дихальні органи через кров, а вже потім відкашлювання мігрують в кишечник, де вони дозрівають.
- Через їжу або воду. Тварини також можуть інфікуватися при ковтанні інфекційних личинок у зовнішньому середовищі через забруднену воду і їжу.
- В утробі. Яйця хробака можуть передаватися від матері до її ненароджених кошенят через плаценту. Однак поки серед кішок подібних випадків зафіксовано не було.
- Через грудне молоко. Коли кошенята піддаються зараженню нематодами, багато хто з них мігрують в тонку кишку. Але все таки, деякі входять в інші тканини організму, стаючи бездіяльними протягом багатьох років. У період вагітності вони реактивуються, мігрують в молочні залози і виходять через молоко.
Статевої зрілості личинки можуть досягати через 2 тижні після проникнення в кишечник.
Цикл життя черв’яків анкілостоми у кішок
Яйця паразита потрапляють в що знаходиться навколо середу через котячий стілець. Залежно від умов, протягом 2 — 5 днів ці яйця вилуплюються в заражені личинки (незрілі черв’яки). В даний момент вони можуть захворіти.
Як тільки кішка вступає в контакт з інфікованими личинками, вони переміщаються в тонку кишку, прикріплюючись до слизової кишечника. Там вони харчуються кров’ю і розвиваються у великих особин. Після статевої зрілості паразити починають спаровуватися всередині господаря, а потім самка відкладає до 25000 яєць в день, які поселяються в фекаліях зараженої тварини.
Симптоматика
Симптоми анкілостоми у кішки варіюються в залежності від тяжкості інфекції. У певних кішок захворювання ніяк не вимальовується. Коли з’являються початкові ознаки, вони як правило включають:
- чорний або кривавий стілець через кровотечі в кишечнику; ;
- блідість слистых оболонок;
- зменшення ваги;
- розпухлий живіт;
- черви в стільці;
- погіршення якості вовни;.
Симптоми, в основному, важче протікають у молодих кішок, де результати анемії можуть бути більш серйозними. Кошенята з нематодами можуть мати відсталий фізичний розвиток, і їх слід лікувати якомога швидше.
Особливість напрямку хвороби полягає в тому, що є ще й непрямі хворобливі симптоми. Визначити наявність черв’яків зможе виключно доктор в результаті проведення діагностики. Однак захворювання має і непрямі симптоми, до яких можна віднести:
- погіршення стану вовни; ; ;
- запор або діарея; .
Досить часто фекалії кішок, заражені нематодами, набувають бурий колір. У фекаліях з’являються яскраві червоні включення. Вони собою являють кров від ран, залишених паразитами в кишечнику. Господареві важливо завжди мити руки прибирання котячої дефекації, так як цей вид паразита вважається зоонозним, іншими словами може бути переданий людям від тварин.
Анкілостома у кішок іноді має досить чітко виражені симптоми. Смоктання крові паразитами може призвести до анемії. Тому, якщо ви підозрюєте, що кішка заразилася анкілостомою, насамперед необхідно вивчити її ясна. У хворих кішок вони зазвичай бліднуть.
Діагностика зараження анкілостомою
для того щоб виявити нематод, буде проведена фекальна флотація ветлікарем. Зразок стільця буде поміщений в пристрій для фекалізатора (циліндрична трубка).
У молодих кішок симптоми можуть проявитися ще до того моменту, як паразити почнуть відкладати власні яйця. В даному випадку діагноз може бути озвучений за неявними сигналами.
Дорослі нематоди можуть досягати по довжині близько 0,5 мм, проте їх нечасто можна виявити в калі, так як вони міцно присмоктуються до слизової оболонки тонкого кишечника.
Лікування анкістоломи у кішок
Як тільки буде поставлений точний діагноз доктор призначає відповідне лікування. Коли виявляється анкілостома у кішок, як лікувати препаратами? Насправді, прогноз втішний, адже позбутися від паразитів досить-таки просто. Існує кілька препаратів, які за одноразове використання знищать черв’яків.
Доктор може призначити один з наступних лікарських засобів:
- Пірантел;
- Мебенвет-гранулят;
- Фебантел;
- Мебевент;
- Празиквантел (дронцит);
- Фенбендазол.
Два останніх препарату необхідно буде давати кішці протягом декількох діб. Дозування будь-яких ліків призначається лікарем, так як залежить від ваги вихованця. Через 1-2 тижні, щоб бути впевненим в ефективності лікування, слід ще раз здати аналіз калу.
Складність лікування полягає в тому, що тварини не дуже охоче приймають будь-які препарати. Тому володар повинен вдатися до невеликої хитрості.
Насамперед, слід одягнути рукавички з гуми і згорнути тварина в стару і непотрібну пелюшку або рушник (це його знерухомить). Після обережно відкрити кішці рот, помістити таблетку на корінь язика і залити водою. Можна ще скористатися спеціальним пристроєм для дачної ділянки таблеток – таблеткователем, який реалізується в усіх зоомагазинах. По завершенню обов’язково промити руки під водою з крана з милом.
Після прийому препарату лікування важливо продовжити спеціальною дієтою. Продукти повинні бути багаті протеїном і залізом. Це допоможе швидко лікувати анемію, викликану нематодами. Іноді лікар може додатково призначити ін’єкції або препарати, що підвищують залізо в організмі. На випадок, коли захворювання протікало у важкій формі і недокрів’я не лікуватися, тоді вже знадобиться переливання крові.
Профілактика анкілостомозу
Правильна профілактика нематод починається з самого народження кошенят, так як малюки схильні до більш великому ризику зараження. Також, якщо у вашому будинку більше одного кота, потрібно провести дегельмінтизацію всіх тварин одночасно. Так черви не будуть поширюватися.
Лікування повинно вестися кожні два тижні, поки кішка не досягне трьох місяців. Як тільки кішці виповниться як мінімум 3 місяці, профілактичне лікування вже проходить не кожні два тижні, а раз протягом місяця.
Також важливі послідовні Фекальні дослідження. Це гарантує, що, якщо кішка заразиться, нематоди будуть негайно оброблені. 1 раз кожні 3-6 місяців лабораторні дослідження є стандартною процедурою, поки тварині не виповниться рік. Після року фекалії необхідно буде здавати 1 раз в 6-12 місяців.
Ще один особливо важливий і звичайний спосіб не допустити появу анкілостоми у кішки-це забезпечити, щоб ваша кішка була завжди в санітарній обстановці. Часто очищайте і дезінфікуйте котячий туалет.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.