Чорні водорості в акваріумі: чому виникають і як з ними боротися?

Чорні водорості в акваріумі: чому виникають і як з ними боротися? - Ветеринар

Іноді рослини в акваріумі набувають ненатурального відтінку. Якщо ви побачили, що вони вкрилися буро-коричневим нальотом — це перша ознака того, що в штучній водоймі тривають процеси, що порушують сформовану екосистему. Якщо ж з’явилися темні, практично чорні плями — необхідно негайно розпочати активні дії, рослина вражена чорними водорістями, які дуже швидко ростуть.

Чим шкодять?

Чорний наліт на представниках акваріумної флори виникає внаслідок розмноження «чорної бороди», це нижча водорість чорно-коричневого кольору, яка обплутує листи, субстрат, декоративні елементи і навіть покриває стінки зі скла резервуара. З ботанічної точки зору, чорна борода — це багатоклітинна ниткоподібна водорість, розмір ниток становить 5-6 см. Швидкість розмноження водорості настільки висока, що вона за досить короткий час може обплутати всю акваріумну флору.

Незважаючи на те, що ця водорість не вважається паразитом, вона руйнує тканини рослини і затемнює їх. Якщо ситуацію не взяти під контроль і не позбутися неприємності якомога швидше, то рослини можуть зачахнути і навіть померти.

Крім того, чорна борода часто поселяється на ґрунті, гротах, корчах, а ще на фільтрі та компресорі — очистити їх від нальоту і вивести водорість повністю досить непросто.

Причини виникнення

Причини появи чорної бороди в штучній водоймі найпростіші, ось лише деякі з них.

  • Водозастій. У результаті діяльності риб у ємності збираються відходи, вони виділяють нітрати, нітрити і фосфат, які створюють сприятливе для росту і розмноження водорості середовище. Щоб уникнути засмічення ставка, потрібно постійно проводити підміну води, бажано робити це щотижня.
  • Брак освітлення. По закінченню певного часу яскравість акваріумних ламп зменшується, освітлення стає більш тьмяним, в такому світлі, в основному, водорості починають розвиватися набагато активніше.
  • Надлишок корму. Відомо, що деякі рибки годуються чорною бородою, оскільки це водорості, але якщо корму буде дуже багато, то потреби в рослинній їжі в акваріумних вихованців не з’явиться.
  • Порушення правил щільності заселення риб. Незліченна кількість риб в акваріумі призводить до надлишкового накопичення органіки, що чинить найнегативніший вплив на сформований біоценоз.
  • Скупчення в субстраті. У разі надмірної фільтрації та регулярного викопування в ґрунті великими рибками частинки їжі та іншої біомаси починають проникати у верхні шари води. У цьому варіанті водорості, що таяться в субстраті, знаходять затишну обстановку для активного росту.
  • Підселення заражених рослин і елементів декорування (камені або корчі). Для того, щоб уникнути виникнення хвороби, під час купівлі будь-якої акваріумної рослини або прикраси потрібно заздалегідь потримати її в чистій воді та перевірити, чи немає темних ворсинок, що колишуться, а якщо побачите такі нитки — рослина хворіє.

Виявити чорну бороду не становитиме жодних труднощів — у цьому варіанті на поверхні та рослинах виникають плями з пухнастими нитками чорно-зеленого кольору.

Однак, якщо явні ознаки ураження відсутні, це не означає, що проблеми немає. Можливо, вона вже всередині резервуара і лише чекає відповідних для різкого розмноження умов.

Способи боротьби

Варіанти боротьби з чорною бородою в акваріумі діляться на хімічні та біологічні. Під час використання хімічного способу використовують ліки — вони дуже швидко справляються з напастю, але водночас можуть завдати шкоди рибкам, тому детально потрібно зупинитися на всіх допустимих способах боротьби.

Заселення конкретних різновидів равликів і рибок

Наскільки відомо, звичайні сомики, сомики-анциструси, а ще сіамські водорослеїди і карпозубі рибки вживають в їжу чорну бороду. Водночас потрібно розуміти, що вона досить жорстка, тому просто так вони нею не почнуть годуватися. Під час лікування ставка краще не давати ніяку іншу їжу жителям акваріума, лише в цьому варіанті вони звернуть власну увагу на чорні ниткоподібні водорісті. З равликів можливим позбавленням від проблеми може стати запуск в акваріум невеликої жмені невеликих ампулярій — вони прекрасно справляються з різними видами водоростей.

Але відразу ж після того, як ворога буде знищено, ампулярій бажано прибрати з води, в іншому разі вони дуже швидко перейдуть на вищі рослини.

Підселення рослин

Зазначено, що розміщення в резервуарі гігрофіли, елодеї та лимонника, а ще куширу, валіснерії, наяса та індійської ротали сприяє виведенню чорної бороди. Тут річ у тім, що водорість насамперед атакує дуже прості рослини, тоді як вищі при бурхливому розвитку починають активно поглинати корисні речовини. Для цього необхідно придбати якомога більше саджанців і створити для них прекрасні умови зростання. Буде незайвим скористатися спеціалізованими добривами із вмістом заліза та марганцю. У процесі росту рослини необхідно зрізати, оскільки молоді пагони активніше поглинають корисні компоненти з води.

У цих умовах чорній бороді зовсім не зручно, волоски її світлішають, а потім і взагалі гинуть.

Перезапуск акваріума

Це досить кардинальний спосіб, який застосовується за високого ступеня зараження. Для цього необхідно всіх рибок помістити в тимчасовий резервуар, усю рідину злити, а пошкоджені рослини усунути, субстрат і декоративні елементи гарненько почистити і кип’ятити. Після чого за допомогою хлорки і гарячої води чистять стінки акваріума, ретельно миють прохолодною водою і перезапускають.

Застосування батарейок

Це один з найоригінальніших способів, до якого дуже часто вдаються акваріумісти «з досвідом». У цьому варіанті нікого виселяти не потрібно, рецепт простий: від контактів беруть кілька мідних батарейок, опускають їх у воду і залишають на 3-5 днів.

Електроліти і мікроструми, що виділяють, чинять згубний вплив на чорну водорість, самі рибки і вищі рослини при цьому залишаються неушкодженими.

Використання оцту

Хорошу ефективність має 3%-вий оцтовий розчин, його розводять у воді до слабокислого середовища і опускають уражену рослину так, щоб не зачепити кореневу систему. Оцет сприяє знищенню ворсинок. Після чого рослину ретельно прополіскують у чистій воді і садять назад. Аналогічна процедура повністю безпечна для самих паростків і акваріумних жителів. Спосіб оптимальний на дуже перших стадіях зараження, коли борода захопила тільки 1-2 рослини.

Столовий оцет можна поміняти на яблучний або застосовувати замість нього борну кислоту.

Лужний режим

Чорна борода не переносить жорсткої води, тому для її усунення слід зробити більшим відповідний параметр до 8 одиниць. Для цього в неї додають 10%-вий хлористий калій у розрахунку 2 мл на кожен літр води і 7%-вий сульфат магнію (2 мл на 1 л) або застосовують харчову соду (0,2 г на 1 л).

Маєте на увазі, що умови необхідно змінювати плавно, в іншому разі мешканці ставка можуть отруїтися.

Антисептичні засоби

Більшу ефективність мають антисептичні засоби фурацилін або фуразолідон — для цього їх на кілька днів розводять в акваріумній воді. Вона може стати жовтою, це не повинно лякати заводчика.

Розчинення бури дуже швидко усуне всі чорні водорості в резервуарі, але не забувайте, що всіх рибок перед лікуванням потрібно обов’язково виселити в окрему ємність, в іншому випадку вони просто загинуть.

Спеціалізовані антисептичні засоби

У разі ураження акваріума чорною бородою боротися з нею можна спеціалізованими антисептичними засобами, які дуже швидко чистять воду від хвороби. Дуже часто застосовують «Сайдекс», який повністю безпечний для риб, креветок і равликів, але абсолютно не завжди показує ефективність, тому перевагу краще віддавати дорожчому препарату AlgaeFix. Він відрізняється швидкістю дії, але з цими ліками не дружні ракоподібні — під час їх застосування вони гинуть.

Деякі ветлікарі рекомендують застосовувати «Альдегід+CO2», але за будь-яких обставин потрібно заздалегідь ознайомитися з інструкцією з використання препарату і дізнатися про допустимі протипоказання.

Заходи попередження

Як кажуть, хворобу завжди легше попередити, ніж лікувати, тому для того, щоб захистити акваріум і не створювати комфортабельних для розмноження чорної бороди умов, потрібно просто ретельно стежити за біоценозом у ньому. Щотижня підмінюйте воду приблизно на 25-30%. Не слід допускати надмірного перенаселення штучного ставка.

Під час купівлі будь-яких нових рибок забезпечте їм карантин протягом 15-20 днів.

Будь-які нові рослини перед заселенням слід знезаразити, для цього застосовують «Біцилін-4» (на літр води необхідна доза в 15 тисяч одиниць) або пеніцилін (у розрахунку 5 мг на 1 л). Препарат розводять у воді, підігрівають до 25-26 градусів і поміщають туди рослину. Протягом 2 годин банку тримають у затемненому місці, а потім переносять на світло. Через добу рослину миють і поміщають в акваріум.

Як альтернатива можна скористатися розчином перекису водню (20 мл на 100 л води). Деякі акваріумісти застосовують хлорку, яка є доволі ефективною щодо водоростей, проте деякі рослини (анубіас, кабомба та елодея) не дуже добре її переносять. Слідкуйте за вмістом нітратів — їхня концентрація не повинна виходити за межі 5 мг на/літр, для цього необхідно не перегодовувати рибок, застосовуйте фільтри та щонайменше двічі впродовж тижня сифонте ґрунт. Дотримання подібних нехитрих правил дасть можливість забезпечити у вашому акваріумі відповідне мікросередовище.

Про те, як позбутися чорних водоростей в акваріумі за 2 тижні, ви дізнаєтеся далі.

Позначки:, , , , , , , ,
close