Орнітоз

Орнітоз (лат. найменування-ornithosis) — інфекційне захворювання птахів, викликане хламідією і супроводжується ураженням слизових оболонок, переважно кон’юнктиви і верхніх шляхів дихання.

Чутливі до захворювання орінтозом всі різновиди домашніх і диких птахів. Сприйнятливі до збудника люди і Ссавці.

Етіологія

Збудник орнітозу хламідія Chlamydiae psittaci. Коковий, внутрішньоклітинний ДНК і РНК містить мікроорганізм, грамнегативний, нерухомий.

Проникаючи в організм, хламідія буває як високо контагіозної, і при цьому виявитися клінічними ознаками, так і елементарним тільцем, що не виявляється довгий час.

Збудник пластичний. Передача його від птахів до людини або тварини і назад легко реальна. Місцем улюбленої локалізації Chlamydiae psittaci підібрала слизові оболонки очей і верхніх шляхів дихання.

Мікроорганізм не стійкий. У навколишньому середовищі хламідія цього роду живе 48-50 годин, у воді до 17 днів, в посліді до 4-х місяців. Кип’ятіння вбиває дуже швидко. Основні дезінфікуючі речовини (3% р-р фенолу, 2% р-р водного розчину формаліну) знезаражують протягом 3-х годин.

Епізоотологія

Інфікування орнітозом відбувається прямим контактом, наприклад, Голуб — кошеня — людина. Джерелом зараження є як хворі, так і перехворіли тварини і птахи (носії). У навколишнє середовище збудник виділяється з послідом, носовими витіканнями, слиною. Інфікування можливо як аліментарне, так і повітряно-крапельне.

З птахів найбільш прекрасно піддаються зараженню папуги (папугаічья хвороба) і інші кімнатні пернаті, менш сприйнятливі кури. Молодняк птахів та інших тварин (кошенята) більш чутливі ніж дорослі. Експериментальне інфікування можливе більшості тварин.

Швидке поширення і клінічний прояв орнітозу вимальовується при незадовільних санітарно-гігієнічних умовах, скупченості поголів’я, неповноцінному раціоні годівлі, супутніх інфекціях.

У поширенні орнітозу значущими залишаються натуральні вогнища (мігруючі, перелітні птахи). Велика роль і міських голубів, серед яких носійство іноді може досягати 80%, а загибель 40-50%. При цьому молодняк голубів має смертельний результат в 90% випадках.

Патогенез

Потрапляючи на слизові оболонки, збудник орнітозу протягом першої доби потрапляє в кров. Розносячись по всьому організму, він сідає в органах системи дихання і слизових органу зору.

Якщо резистентність організму висока, а вірулентність збудника невисока, то клінічна картина не вимальовується.

При збігу несприятливих обставин і уповільненому імунній відповіді організму збудник починає швидке розмноження, і хвороба вимальовується симптоматично.

Симптом

Період інкубації орнітозу може бути в широкому часовому діапазоні, від 3-х днів, до 30, і навіть більше.

У папуг хламідія проявляє себе як респіраторно, кишковою симптоматикою, так і змішано. Кашлі, хрипи і чхання можуть замінюватися відмовою від корму і проносами. Оперення скуйовджене, може бути забруднене послідом, птах сидить із закритими очима. Легкі витікання з носових порожнин в першій стадії можуть ускладнитися м’язової тремтінням і паралічами. Птах швидко втрачає у вазі і гине. Можливі випадки і безсимптомного направлення, однак, завершення процесу летальне.

Голуби переносять хворобу гостро. Спостерігаються кон’юнктивіти, світлобоязнь, носові витікання і закупорка ними шляхів дихання. Відмова від корму призводить до швидкої втрати ваги. Породисті голуби частіше чутливі до кишкової формі. У них проноси можуть чергуватися з запорами. Якщо хвороба припадає на період яйцекладки, то процес припиняється, зростає число незапліднених яєць. Пташенята, віком до 20 днів, гинуть у гніздах.

У домашніх качок, індиків і гусей орнітоз вимальовується загальною слабкістю, відмовою від корму, кон’юнктивітом, пневмонією. Молодняк більш чутливий. До ознак може додатися атаксія і м’язове тремтіння.

Діагностика

Діагноз встановлюють на підставі клінічних ознак і епізоотологічних даних з невід’ємним лабораторним підтвердженням.

Лабораторна діагностика якщо є наявність біоматеріалу (трупи), грунтується на постановці біопроби на курячих ембріонах і білих мишах.

Розроблено і прекрасно використовуються алергічні методи діагностики з введенням алергену в міжщелепний простір або сережку і серологічні, з постановкою РСК.

Диференціальна діагностика повинна заперечувати у качок-вірусний синусит, грип, сальмонельоз, а ще у всіх птахів хвороба Ньюкасла, респіраторний мікоплазмоз.

Лікування

Для лікування застосовується антибіотикотерапія. Тетрациклін, еритроміцин, хлортетрациклін, біоміцин розраховуються на голову, а вводяться в суміші з кормами.

Курс лікування не менше 14 днів.

Профілактика

Вакцина проти орнітозу вже розроблена, і вона знаходиться на апробації.

При підозрі на захворювання в птахівничих господарствах переформування стада припиняють. Птицю з клінічними ознаками орнітозу вибраковують. Яйця з неблагополучних господарств піддають обробці засобами для дезінфекції.

Пташники проводять дезінфекцію в присутності птиці. Клінічні здорова птиця дорощується з добавкою в комбікорми біоміцину або терраміцину.

На ГОСПОДАРСТВО накладається обмеження, яке знімається після 6 місяців в результаті проведення заключної дезінфекції.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Особливість фізіології кішки пов’язана зі сном, полягає в харчуванні. При нестачі корисних…

Кардіоміопатії підступні, так як тривалий період клінічна картина може бути відсутнім. Це…

Велика увага у кішки до власного тулуба, вважається сигналом до занепокоєння. Необхідно розуміти,…

Хвороба відрізняється порушеннями неврологічного плану, а з’являється переважно на…

Важливо господареві тварини вчасно звернути власну увагу на відмінні зміни, щоб…

Позначки:,
close