Найменша людина у світі

Зріст найменших людей не перевищував показників зросту дворічних дітей. Такі люди можуть послужити прикладом того, що при досягненні життєвих цілей зріст не головне, а низькорослість — це не привід сумувати. Театральні вистави за їхньою участю любили дивитися навіть європейські монархи, а сучасні рекордсмени знімаються в кіно.

Чандра Дангі

Чандра Дангі — найнижча людина в історії, зріст якої було точно зафіксовано. Чандра — непалець, народився 1939 року, перестав рости ще в підлітковому віці.

Усе життя він був найнижчою людиною на планеті. Водночас його зріст було зафіксовано вже в глибокій старості — у 72 роки.

Офіційні представники Книги рекордів Гіннесса на чолі з головним редактором К. Глендей, які прибули до Непалу, провели офіційні заміри зросту Дангі. За результатами триразового виміру протягом доби зріст незвичайного рекордсмена було визначено — 54,6 см. Рекорд зафіксували 26 лютого 2012 року.

У свої 72 роки Чандра важив близько 14 кг, а його зріст не перевищував п’яти баночок Coca-Cola, поставлених одна на одну.

Усе життя до 2012 року рекордсмен провів у непальському гірському селі Римкхолі, підробляючи виготовленням капелюхів. Чандра ніколи в житті не відвідував лікаря, не приймав ліків і не проходив медичних обстежень, тому точна причина такого аномально низького зросту невідома.

Двоє з його численних братів і сестер теж мають досить низький зріст (до 1,2 м). Однак у решти членів сім’ї показники зросту перебувають у межах норми.

Рекордсмен був радий тому, що його ім’я занесено до Книги рекордів Гіннесса і стало відомим на весь світ. Свій статус Чандра використав, щоб здійснити мрію:

  • багато подорожувати;
  • займатися благодійністю;
  • прославляти Непал і рідне село.

У 2012 році він зустрівся з найменшою жінкою у світі — Джоті Амджі, а у 2014-му — з найвищою людиною Султаном Кьосеном.

Померла найнижча людина 2015 року на тихоокеанському острові Самоа від ускладнень, викликаних запаленням легенів.

Джоті Амджі

Джоті Амджі — найнижча жінка з тих, хто нині живе на Землі. Народилася 1993 року в індійському місті Нагпур, штат Махараштра.

У день її повноліття, 16 грудня 2011 року, представниками Книги рекордів Гіннесса було проведено офіційні виміри, які підтвердили офіційний статус Джоті Амджі як найнижчої жінки у світі.

Зафіксований зріст становив 61,95 см, що нижче за показники середньостатистичної дворічної дитини. Її вага не перевищувала 5 кг. Джоті виявилася на 6 см нижчою за попередню рекордсменку — американку Джордан.

Причина такого низького зросту — рідкісна спадкова хвороба ахондроплазія. Хвороба веде до неправильного формування хребта, через що довгі кістки організму не виростають і залишаються короткими.

Через хворобу зріст Джоті більше ніколи не збільшиться. Така ж недуга у зірки серіалу «Гра престолів» Пітера Дінклейджа.

Через аномальний зріст Джоті змушена замовляти собі пошиття одягу. На замовлення виготовляють для неї і традиційні індійські прикраси.

Крім того, через малі розміри рук, Джоті потребує невеликих за розмірами побутових речей. Наприклад, звичайний посуд і столові прибори для неї занадто великі, тому Джоти використовує спеціально зроблені для неї зменшені копії тарілок і виделок.

Джоті з чотирьох років відвідувала звичайну школу. Маленький зріст і творчі задатки вона використала для початку кар’єри акторки. Джоті зіграла роль Ма Петіт у фільмі-хоррорі «Американська історія жахів».

Едвард Ніньо Ернандес

Колумбієць Едвард Ернандес — найнижчий із тих, що живуть зараз на планеті, здатний пересуватися самостійно. Рекорд був підтверджений вимірюванням, яке провели представники Книги рекордів Гіннесса 13 квітня 2010 року. 24-річний Едвард мав зріст 70,21 см. Вага рекордсмена становила близько 10 кг.

Рекорд 2010 року протримався лише пів року, після чого восени 2010-го було оголошено нового рекордсмена — непальця Магара зі зростом 67 см. Після смерті Магара 2020 року Ернандес знову став найнижчою мобільною людиною зі зростом 72,1 см. За 10 років рекордсмен трохи підріс.

У боротьбі за звання найнижчої людини, яка нині живе, Ернандес поступався філіппінцю Балауїнгу, зріст якого — 59,9 см. Однак Балауінг не здатний був пересуватися самостійно. Саме тому до титулу Едварда Ернандеса до смерті Балауїнга 2020 року додавалося застереження «мобільний», на відміну від немобільного філіппінця.

Едвард Ернандес народився 1986 року і до чотирьох років не відрізнявся від однолітків. Однак після досягнення чотирирічного віку ріст дитини практично зупинився. Зараз Едвард, незважаючи на крихітні розміри, живе повноцінним життям:

  • він любить танцювати під реггетон, меренге і вальєнато;
  • намагається всім дарувати променисту посмішку.

Едвард називає себе маленькою людиною з великим серцем. За його словами, він домагається всього, до чого прагне, і розмір тіла та зріст не мають значення

За твердженням BBC, найнижча нині жива людина підробляє, розважаючи публіку танцями. Крім того, Едвард дебютував у кінематографі.

Пауліна Мустерс

Пауліна Мустерс — найнижча жінка в історії, зріст якої було задокументовано. Зріст Пауліни становив 58 см. Наразі рекорд Пауліни, занесений до Книги рекордів Гіннесса, залишається не побитим.

Пауліна народилася 1876 року в Північному Брабанті (Нідерланди), у невеликому селі. При народженні проявилися перші ознаки карликовості — зріст новонародженої становив близько 30 см. За все життя рекордсменки її зріст навіть не подвоївся. У Пауліни було багато братів і сестер, усі нормального зросту.

У дитинстві вага майбутньої актриси не перевищувала півтора кілограма. З самого дитинства вона навчалася акробатики та хореографії, її неабиякий талант і крихітний зріст дали змогу виступати перед провідними монархами Європи.

Надалі Пауліна гастролює країнами Західної Європи та в Північній Америці. Найбільшу популярність їй приніс сценічний образ Принцеси Полін. Крім того, Пауліна грала в театрі. Сучасники описували її як дуже витончену жінку. У 18 років вона важила трохи більше 3 кг.

1895 року під час гастролей у Нью-Йорку Пауліна тяжко захворіла на менінгіт і запалення легенів. Померла відома актриса у віці 18 років.

Лусія Сарате

Мексиканська артистка Лусія Сарате відома як найлегша жінка в історії. У сімнадцятирічному віці вона важила трохи більше 2 кг.

Свого зросту (51 см) Лусія досягла в однорічному віці і більше не розвивалася. Причиною зупинки росту стала хвороба — вроджена карликовість. У підлітковому віці вона мала вигляд крихітної ляльки — товщина її гомілки була трохи ширшою за великий палець середньостатистичної дорослої людини.

Припускають, що Лусія народилася 1864 року. Спроби лікарів і фахівців встановити її точний вік не увінчалися успіхом. За результатами зовнішнього огляду зрозуміти, скільки їй років, не вдалося, а дослідження зубів Лусії дозволило фахівцям констатувати тільки те, що їй не менше шести.

У 1876 році Лусія мігрувала з Мексики до США, де виступала на ярмарках, балаганах і в бродячому цирку:

  1. Вона бере участь у різних шоу і циркових виставах, наприклад у ролі феї
  2. Пізніше Лусія починає виступати в дуеті з карликом Флінном (Генерал Кліщ).

Про Лусію Сарате сучасники залишали схвальні відгуки, газети описували її як крихітний, але потужний магніт, здатний привабити публіку. Циркачка була відома далеко за межами США. Лусія мала добре розвинений інтелект і навіть володіла двома мовами. Окрім рідної іспанської, вона добре говорила англійською.

1890 року поїзд, у якому їхав цирк Лусії на гастролі, застряг у засніжених горах Невади. Не маючи можливості зігрітися, Лусія померла від переохолодження. Зараз будинок-музей Лусії Сарате відкритий для всіх охочих відвідувачів.

Незважаючи на маленький зріст, найнижчі люди в історії були прикладами боротьби за нормальне та комфортне життя. Їхні маленькі серця несли велику любов і радість людям, які їх оточували. Вони зуміли зайняти свої ніші у сфері розваг, тішачи глядача танцями, цирковими виставами і незвичайними образами в кінематографі.

Позначки:, , ,
close