Боязнь висоти: як називається фобія і як побороти страх

Одним із найпоширеніших тривожних розладів вважається страх висоти. Як стверджує дослідниця Дорін Юппер, з цим явищем тією чи іншою мірою стикаються близько 28% дорослих і 34% дітей. У деяких випадках боязнь висоти раціональна й обґрунтована обставинами, у деяких — ірраціональна.

Як називається боязнь висоти? Для визначення нав’язливого, ірраціонального і необґрунтованого страху висоти використовують термін «акрофобія». Він походить від грецьких слів акрос (‘верхній’) і фобос (‘страх’). Напад акрофобії може спровокувати знаходження на висоті, підйом сходами, думки про необхідність піднятися на підвищення і навіть перегляд «повітряних» сцен із фільмів.

Проявляється боязнь висоти, як стверджують дослідники Карлос М. Коельо і Гай Волліс, в основному у вигляді характерних сенсорних феноменів, таких як:

 • запаморочення і сухість у роті;
 • посилене потовиділення;
 • задишка і прискорене серцебиття;
 • оніміння пальців і тремор кінцівок.

Під час нападу акрофобії людина не може тверезо мислити і втрачає відчуття реальності. Страх висоти викликає у неї ступор, панічні атаки і думки про неминучу загибель. Можуть спостерігатися спазми шлунка, блювота, непритомність, проблеми зі сном.

Що говорив Фрейд про страх висоти? Згідно з Фрейдом, цей страх — прояв справжніх бажань людини, а страх падіння з великої висоти — ширма для суїцидальних думок.

Вважають, що акрофобія може бути як вродженою, так і набутою. При цьому вроджена боязнь висоти часто супроводжується неприйняттям шуму і різких звуків. Існує також думка, що акрофобія — наслідок ураження нормальної структури мозку, що виникає після травматичних ситуацій і хвороб.

Причини виникнення цієї фобії до кінця не вивчені. До розвитку боязні висоти може призвести:

 • психологічна травма і стрес;
 • проблеми з вестибулярним апаратом;
 • зайва вразливість;
 • фізичні передумови (задишка і погане самопочуття під час підйомів);
 • гіперопіка родичів і нав’язана ними невпевненість у власних силах.

Імовірно, набутий страх висоти у дорослого бере початок у дитинстві. На його формування впливають такі негативні чинники, як падіння зі сходів або з дерева в ранньому дитинстві. Страх висоти виникає у вразливих людей із чутливою психікою та у творчих особистостей із добре розвиненою уявою.

Методи боротьби зі страхом висоти

Деякі фахівці не вважають страх висоти серйозною хворобою. На їхню думку, цей стан ніяк не впливає на якість людського життя. Однак наявність фобії свідчить про порушення в роботі нервової системи. Водночас страх висоти може завдати пацієнту серйозних незручностей, призвести до соціальної ізоляції та підвищити ризик розвитку психологічних розладів. У цьому випадку фобію необхідно подолати.

Як побороти страх висоти? Для лікування акрофобії психотерапевт може використовувати експозиційну або когнітивно-поведінкову терапію. Ці методики дають змогу людині подивитися на фобію під новим кутом, виявити внутрішні причини страху і кинути виклик власним негативним думкам. Якщо така терапія не спрацьовує, фахівець може призначити медикаментозне лікування. Однак препаратів, які допомагають повністю позбутися страху висоти, немає. Пропоновані фахівцями медикаменти тільки купірують симптоми акрофобії.

Доцент Карлос М. Коельо та його колеги вважають, що позбутися страху можна за допомогою технології віртуальної реальності. Підтверджують цю думку роботи груп учених на чолі з Фанні Леві. У віртуальній реальності людина може натренувати себе і подолати страх висоти, не втрачаючи відчуття безпеки. Комп’ютерна програма дає змогу зупинити випробування за першим бажанням пацієнта.

Побороти страх висоти можна спробувати й самому. Для цього необхідно:

 1. Визнати фобію.
 2. Розслабитися. Зробіть кілька глибоких вдихів і за можливості розслабтеся.
 3. Зіткнутися зі своїм страхом. Час від часу піддавайте себе випробуванням. Поміщайте себе в ситуації та місця, де велика ймовірність виникнення нападу. Поступово звикайте до великих висот.
 4. Визначити вигоди боротьби зі страхом (можливість літати на літаку, насолоджуватися панорамою на оглядовому майданчику).
 5. Видалити кофеїн із раціону. Ця речовина сприяє розвитку тривоги.
 6. Стежити за якістю сну і займатися спортом.

Якщо ці дії не приводять до бажаного результату, зверніться по допомогу до фахівця. Психолог допоможе визначити причини розвитку акрофобії та знайти оптимальні способи боротьби з цим страхом.

Боязнь висоти — поширена фобія, що трапляється як у дорослих, так і в дітей. Вона може бути спровокована психологічною травмою, проблемами з вестибулярним апаратом та іншими факторами. Позбутися цієї фобії і поліпшити якість життя можна за допомогою психотерапії, використовуючи віртуальну реальність або тренуючи тіло.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , , , ,
close