K-pop: причини популярності музичного жанру та найяскравіші представники

Що таке k-pop? K-pop — це скорочення терміна «корейська популярна музика». Спочатку напрямок сформувався в Південній Кореї як частина сучасної національної культури, а пізніше як невід’ємний елемент Халлю (‘корейська хвиля’). Уперше це поняття з’явилося в статті, опублікованій на Billboard 1999 року. У Кореї замість k-pop використовують термін «gayo».

Причини популярності k-pop і його особливості

K-рор включає в себе танцювальну поп-музику, поп-балади, техно, рок, хіп-хоп, R&B і багато інших течій. Сучасна форма цього напряму з’явилася 1992 року, коли була утворена хіп-хоп група Seo Taiji and Boys. Її учасники експериментували з різними жанрами та стилями, а також інтегрували чимало західних музичних елементів у свою творчість.

Спадщина Seo Taiji and Boys відчувається і зараз. Нині k-pop — це комбінація синтезованої музики, що запам’ятовується, динамічних танців і яскравих модних костюмів.

З появою соціальних мереж і зростанням популярності південнокорейських дорам прискорилося поширення k-pop. Допомогло цьому явище, яке називають «корейською хвилею». Спочатку його вплив обмежувався тільки Східною і Південно-Східною Азією, потім поширився на Індію, Пакистан, країни Латинської Америки, Африки, досяг Близького Сходу і Заходу.

Пропонована k-pop-альтернатива зробила його затребуваним у всьому світі. Це стало можливим завдяки далекоглядній політиці корейських лейблів, які з 1990-х розробляли підходи до іноземної аудиторії.

Чон Ходжай із Центру ASEAN при Корейському університеті каже, що ще однією причиною, через яку k-pop зміг привернути увагу світової аудиторії, була універсальна культура країни, що об’єднала в собі азійські та західні впливи. На думку дослідника, корейська культура досить відрізняється, щоб здаватися цікавою іноземцям, але й цілком західна, щоб бути їм зрозумілою.

Хто такі айдоли?

Айдолом у Південній Кореї називають знаменитих виконавців k-pop, які входять до складу популярних гуртів або виступають сольно. Термін прийшов із південнокорейської культури фендому.

Сучасна культура айдолів зародилася в 1990-ті роки, коли музика k-pop перетворилася на субкультуру, що об’єднала підлітків і молодь у спільноти фанатів — фендоми.

Базою для k-pop стала система стажувань, яку розробив засновник лейблу SM Entertainment Лі Су Ман. Стажерів (трейні) набирають під час прослуховувань, які проводять у всій Кореї та за її межами. Відібраних трейні навчають невизначений термін. Іноді стажування триває кілька місяців, нерідко займає довгі роки без жодної гарантії на успіх. Претенденти на звання айдола часто тренуються з раннього ранку і до пізнього вечора, деякі паралельно відвідують загальноосвітні школи.

Айдолам створюють ретельно продуманий соціальний імідж, їм організовують присутність у соцмережах, пряме спілкування з шанувальниками. Агентства забезпечують організацію концертів, гастролей і запису музики, кліпів. Айдол працює з агентством за контрактом, відшкодовуючи з гонорарів усе, що було витрачено на нього, включно з грошима на проїзд у громадському транспорті. Після закінчення контракту айдол отримує можливість переукласти його, перейти в інший лейбл або стати незалежним виконавцем.

Найкращі представники k-pop

У Південній Кореї діє понад 150 айдол-гуртів, серед яких є як невідомі за кордоном, так і уславлені колективи з десятками мільйонів шанувальників, які живуть по всьому світу.

Які є гурти k-pop? Найкращі представники жанру: BTS, Blackpink, NCT, Red Velvet, Monsta X, NewJeans.

BTS

Який найпопулярніший k-pop гурт у світі? Це, без сумніву, BTS. Цей бойз-бенд першим у Кореї отримав музичну премію Billboard. Гурт став найбільш продаваним в історії Південної Кореї і першим у країні колективом, у якого 10 млн підписників у Twitter.

Їхній танцювально-орієнтований стиль виник під впливом хіп-хопу. Бойз-бенд дебютував 2013 року і виявився одним із небагатьох після The Beatles, хто випустив чотири альбоми, що стали хітами номер один у США менш ніж за два роки. За свою діяльність бойз-бенд отримав майже півтисячі престижних музичних нагород.

Blackpink

Це найвисокооплачуваніший корейський жіночий гурт, який потрапив до Billboard Hot 100. Вона стала першою k-поп групою, яка приєдналася в листопаді 2019 року до «клубу мільярдів» за переглядами на YouTube. Такий успіх гурту забезпечив сингл «Ddu-Du Ddu-Du».

Їхній альбом 2020 року «The Album» виявився першим в історії альбомом корейського жіночого гурту, у якого був тираж понад мільйон копій. У квітні 2023-го Blackpink стане першою жіночою групою k-pop, яка виступила на фестивалі Coachella як хедлайнер.

NCT

Колектив Neo Culture Technology пропонує цікаву концепцію. До нього входять 23 учасники, які розподілені за кількома саб-групами. Основним підрозділом вважається NCT 127, також є NCT Dream і китайський колектив WayV.

Їхні перші чотири альбоми в сукупності розійшлися тиражем понад 2,6 мільйона копій за 2 місяці. Гурт отримав першу нагороду Grand Daesang на Asia Artist Awards 2020. Наразі це одна з найпопулярніших к-поп груп у світі.

Red Velvet

Не можна ігнорувати Red Velvet, говорячи про найпопулярніші колективи k-pop. Цей жіночий гурт чотири рази очолював чарт Billboard World Albums Chart. У Red Velvet понад 50 нагород. Їхній останній мініальбом «The ReVe Festival 2022 — Birthday», що вийшов восени 2022 року, за місяць розійшовся більш ніж мільйонним тиражем. Альбом лідирував у національних чартах і iTunes Top Albums у 47 країнах.

Monsta X

Monsta X був створений 2014 року і залишається серед найпопулярніших колективів Кореї. Знаменитий південнокорейський гурт створив свій впізнаваний стиль, поєднавши EDM, хіп-хоп і поп-музику. Гурт 2021 року створив 15 композицій, які потрапили до Billboard World Digital Song Sales. У січні 2023 року пісня гурту «Deny» з альбому «REASON» опинилася в чарті Hot Trending Songs Chart. Решта пісень потрапили в топ-10, а заголовний трек «Beautiful Liar» посів 27-ме місце в корейському чарті Melon.

NewJeans

Сенсація 2022 року — дівочий гурт лейблу HYBE. Вони безцеремонно увірвалися в південнокорейську індустрію розваг. Без жодних анонсів у липні вийшов дебютний сингл «Attention». Реліз, випущений у міні-альбомі «NewJeans», набрав понад 1,3 мільйона переглядів на YouTube за першу добу.

«Hype Boy», другий сингл гурту, миттєво став сенсацією. Nylon упевнений, що пісня визначає сейсмічний потенціал молодого гурту і перспективи всієї галузі. У січні 2023 року пісня стала найбільш прослуховуваним треком південнокорейського Spotify.

K-pop впевнено завойовує симпатії любителів музики по всьому світу. Створюючи легкі композиції, що запам’ятовуються, яскраві та стильні виступи, корейська індустрія розваг пропонує не менш цікаву альтернативу західній поп-музиці.

Позначки:, , , , , , , ,
close