Навіщо бобри будують греблю: пояснення

Бобри — природні інженери водойм, і люди не перестають дивуватися їхнім умінням і чуттю. У цих тварин незвичайні житла. Дім бобра — гребля, яка відрізняється цікавою будовою. Давайте дізнаємося, навіщо бобри будують греблю, як вони це роблять і що використовують для будівництва.

Навіщо бобри будують греблю?

Гребля бобрів — споруда, яку тварини зводять на струмку або річці. Для будівництва вони використовують такі природні матеріали: каміння, стовбури і гілки дерев, глину, видобуту з мулу.

Бобри — унікальні будівельники. У них гострі передні зуби, які допомагають їм добувати ресурси для будівництва. Вони перегризають дерево і тягнуть до місця загати. Також можуть відправити його за течією річки. Подібною технікою користуються промислові заводи з переробки деревини.

Для чого бобри будують греблі? Місце проживання тварин — річки. Як правило, вони віддають перевагу мілководдю. Головна умова для їхнього проживання — рівень води не повинен бути меншим за два метри. Бобри спеціально вибирають такі місця, щоб було простіше захищатися від хижаків.

Взимку висока вода грає їм на руку. Будиночок бобра знаходиться поза досяжністю хижих тварин. Вода до кінця не промерзає, завдяки чому тварина вільно користується житлом: під водою розміщений вхід у будиночок, де звірята тримають запаси. Виходить, що гребля не просто нічліг і затишне місце, де бобри ховаються, а й сховище припасів.

Як бобри будують греблю? Робота виконується в кілька етапів:

 1. Навесні лісові інженери готують будівельні матеріали. До місця зведення майбутньої греблі тягають гілки, стовбури, каміння.
 2. Матеріали ретельно укладають один на одного, зміцнюють камінням і перемішують з мулом. Так виходить перегородка необхідного розміру.
 3. По черзі укладають шари доти, доки не зрозуміють, що буде досить високо і надійно.
 4. Останній шар кладуть перпендикулярно. Це дає змогу зміцнити споруду.
 5. Наприкінці бобри ще раз укріплюють греблю мулом і камінням.

Тепер гребля бобра протримається всю зиму. Щоб її побудувати, гризуни трудяться цілодобово безперервно. Спочатку добувають стовбури дерев, тягнуть їх до місця будівництва, а потім перегризають у потрібному місці. Буває так, що тварини тягнуть дерева набагато важчі за їхню власну вагу.

Як довго будують боброві греблі? Кілька тижнів. Для тварин важливий рівень води. Поки він не перевищуватиме двох метрів, бобри не почнуть зводити греблю. У процесі експлуатації споруда ламається, тому тварини регулярно доглядають за нею, ремонтуючи і зміцнюючи.

Цікаві факти про бобрів

Фото бобра покаже, що це миленьке звірятко з діловим і спантеличеним виглядом. Ці гризуни — справжні чарівники, які відіграють важливу роль в екосистемі. Їхня гребля — справжній витвір мистецтва та інженерної думки. Споруда з дерев і каменів вирізняється такими корисними властивостями:

 • у водоймах розростається зелень, яка приваблює травоїдних тварин і водоплавних птахів;
 • навколо водойми добре розростаються дерева, насичуючи місцевість навколо киснем.

Багатьох цікавить, що їдять бобри? Звичайний раціон гризунів — кора і пагони дерев. Тварини віддають перевагу березі, осиці, вербі, тополі, різним трав’янистим рослинам. Чи їдять бобри рибу? Ні, оскільки гризуни строго рослиноїдні.

Щоб усвідомити унікальність бобрів — природних інженерів — наведемо кілька цікавих фактів:

 1. Бобер — один з найбільших гризунів, у якого вельми незвичайний хвіст. Він покритий роговими лусочками ромбовидної форми, що зіграло з цим звіром злий жарт. Поверхня хвоста нагадує риб’ячу луску. Через це в Середні віки його прирівнювали до риб і вживали в їжу.
 2. Щоб побудувати греблю, тварини можуть використовувати дерева, діаметр яких становить 90 см. Тварини — ті ще трудоголіки. У національному парку Вуд-Баффало (Канада, провінція Альберта) зафіксували наймасивнішу та найдовшу боброву греблю. Її довжина — 850 м.
 3. На території Азії знайшли останки давніх нащадків бобрів. Судячи зі скам’янілостей, тварини з’явилися в другій геологічній епосі палеогенового періоду. Знахідка їх здивувала: боброві предки були розміром з людину. Їхній зріст сягав 165 см, а вага — 60 кг.
 4. На сьогоднішній день існує всього лише два види бобрів: європейський і канадський.
 5. Хвіст тварин не допомагає їм плавати. Для цього бобри використовують перетинчасті задні лапи. Хвіст їм потрібен для утримання рівноваги і попередження один одного про небезпеку, що наближається.
 6. Бобри — єдині в природі гризуни, які будують собі житло.
 7. Будиночок тварини, в якому містяться припаси, розташований строго над водою, але вхід до нього — під водою.

Ви дізналися, як будують греблі бобри і навіщо вони це роблять. Споруди гризунів виходять дуже міцними. Бобри володіють дивовижним чуттям, оскільки вибирають найвдаліші місця для будівництва

Позначки:, , , , ,
close