Вища освіта в Казахстані 2023 і її особливості

Вища освіта в РК має свою структуру, форми та особливості присудження грантів. Знання нюансів дасть можливість випускникам та їхнім батькам грамотно вибудувати етапи здобуття освіти, заздалегідь продумати прийнятний спосіб оплати. Моніторинг ситуації дозволить бути в курсі важливих змін у сфері вищої освіти РК.

Структура вищої освіти та форми навчання

Вищу освіту в Казахстані можуть здобути ті, хто має загальну середню, технічну, професійну або післясередню освіту. Прийом на навчання за програмами вищої та післявузівської освіти можливий за заявою абітурієнта на конкурсній основі (Закон «Про освіту», ст. 26, п. 3). Умови конкурсу мають забезпечити зарахування найбільш здібних і підготовлених до освоєння освітньої програми абітурієнтів відповідного рівня.

Які форми навчання доступні в Казахстані студентам у 2023 році? Згідно зі ст. 35 Закону «Про освіту», навчання за програмами вищої освіти відбувається в таких формах:

 • очна;
 • онлайн-навчання;
 • екстернат.

За низкою освітніх програм навчання у формі онлайн або екстернату не допускається. Напрями підготовки кадрів з вищою освітою лише за очною формою навчання, а також дистанційною у разі надзвичайного стану та карантину, зазначені в затвердженому Переліку.

Наприклад, екстернат неможливий за такими напрямами підготовки (бакалаврат):

 • інформаційно-комунікаційні технології;
 • інженерія та інженерна справа;
 • виробничі та обробні галузі;
 • агрономія і транспортні послуги;
 • військова справа та національна безпека.

Онлайн-навчання неприпустиме в педагогіці та психології, мистецтві, охороні здоров’я, військовій справі, національній безпеці.

У РК функціонують різні види організацій вищої та післявузівської освіти:

 • національний дослідницький університет;
 • національна організація вищої та післявузівської освіти;
 • дослідницький університет;
 • університет;
 • академія;
 • інститут;
 • консерваторія, вища школа і вище училище.

Вища освіта в Казахстані має два основні етапи:

 1. Вища освіта. Після 4-5 років навчання в ОВПО та успішної підсумкової атестації випускникам присуджують ступінь бакалавра або присвоюють кваліфікацію спеціаліст.
 2. Післявузівська освіта. Доступна тим, хто має вищу освіту. Післявузівську освіту здобувають у магістратурі, резидентурі, докторантурі, закордонних вишах.

За науково-педагогічним напрямом термін навчання в магістратурі становить не менше двох років, у докторантурі — не менше трьох років. За профільним напрямом — не менше року в магістратурі та не менше трьох років у докторантурі (Закон «Про освіту», ст. 36). Щоб отримати доктора філософії (PhD), знадобиться пройти підготовку не менше трьох років. У резидентурі готують лікарів-резидентів за клінічними спеціальностями.

Казахстан потребує висококваліфікованих фахівців. Розгорнута система вищої освіти в країні дає змогу будь-якому учню від столиці до важкодоступних регіонів здобути вищу освіту.

Оплата навчання в ОВПО, гранти та стипендії

Навчання у виші в Казахстані може бути на платній і безкоштовній основі. Які варіанти оплати навчання є в Казахстані у 2023 році? Є такі варіанти оплати навчання в Казахстані в ОВПО:

 1. Оплата курсу студентом.
 2. Оплата навчання державою, якщо студент отримає освітній грант.
 3. Навчання оплачує підприємство (Трудовий кодекс РК, ст. 140, 141).

Часткову оплату навчання може забезпечити ректорський грант за особливі заслуги студента. Освітній грант присуджують учням, які набрали найбільшу кількість балів на ЄНТ (під час вступу на бакалаврат) або КТ (під час вступу на магістратуру). Умови отримання гранту регулюють Правила присудження освітнього гранту.

Студентам на платній основі нададуть можливість отримання пільгового кредиту на оплату навчання у виші під 2-3% річних.

Міністерство науки і вищої освіти розпочало роботу над диференціацією грантів, повідомив міністр Саясат Нурбек. Залежно від результатів ЄНТ гранти становитимуть від 30% до 100% оплати за навчання. Планується щорічне збільшення грантів на 5000 до 2025 року.

Ті, хто навчається за державним освітнім держзамовленням, отримують стипендію:

 • На бакалавраті — 36 660 тенге, крім майбутніх медиків і педагогів, у яких стипендія більша — 58 800 тенге.
 • На магістратурі — 86 987 тенге, магістрантам з «Назарбаєв університету» — 162 500 тенге, лікарям-резидентам і магістрантам-медикам — 100 036 тенге. Магістрантам Академії правосуддя при Верховному Суді РК, направленим на навчання з державних органів, — на рівні посадового окладу за останнім місцем роботи, але не нижче за розмір стипендії магістрантів, які навчаються за державним освітнім замовленням.

Студенти та магістранти, які склали сесію на відмінно, а також ті, хто навчається з інвалідністю по зору і по слуху, діти-сироти, діти без батьківського піклування і ті, хто перебуває під опікою, мають право на отримання підвищеної стипендії.

До 2025 року заплановано збільшення студентських стипендій у 2 рази, повідомив міністр науки і вищої освіти Саясат Нурбек.

Які можна отримати гранти на вищу освіту в Казахстані? У Казахстані існують різні види грантів на вищу освіту:

 1. Загальні державні. Розподіляються по вишах країни, кошти виділяються з республіканського бюджету.
 2. Цільові державні. Заздалегідь розподіляються по вишах і можуть бути реалізовані тільки в конкретному навчальному закладі.
 3. Акиматівські. Кошти виділяє місцевий виконавчий орган. За грантом навчаються студенти в місцевих вишах за дефіцитними в регіоні спеціальностями.
 4. Ректорські гранти та стипендії. Присуджуються у виші за особливі досягнення і заслуги. Умови отримання в кожному виші свої.
 5. Гранти та стипендії від фондів і громадських організацій. Вони можуть видаватися на основі конкурсу в конкретних вишах або присуджуватися кращим студентам по всій країні (студентські стипендії Фонду Нурсултана Назарбаєва, Фонду «Жакія», гранти та стипендії громадського об’єднання TAIBURYL).

Для навчання студентів у закордонних вишах засновано стипендію «Болашақ». Казахстанці можуть навчатися в магістратурі та докторантурі у вишах Європи, Японії, Південної Кореї, Австралії, Канади та США. Завдяки стипендії можна здобути академічну освіту і пройти науково-виробниче стажування в одній із провідних компаній світового рівня.

Цінність вищої освіти в Казахстані визначається не розміром оплати, а ступенем старанності, цілеспрямованості студента і якістю його знань. Обирайте виш, напрямок, форму навчання і прийнятний спосіб оплати. Шанс здобути вищу освіту безкоштовно має кожен випускник.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , , ,
close