Міксоматоз

Міксоматоз (Myxomatosis cuniculorum) — вірусне, гостро протікає захворювання кроликів, що відрізняється запаленням слизових оболонок, інфільтрацією підшкірної клітковини в області голови, статевих органів, ануса. Захворювання популярно на всіх континенту. Чутливі дикі і домашні зайці. Зайці, майже не чутливі до збудника, проте є носієм вірусу. Летальність 98,8%.

Етіологія

Збудник-ДНК — вірус сімейства Poxviridae, роду Leporipoxivirus. Вірулентність збудника змінює від сильної з дуже великим смертельним результатом, до слабкої на стільки, що тварини хворіють в прихованій формі.

Збільшення температури до 55 ?З повністю інактивує вірус протягом 20 хвилин. У трупах полеглих тварин збудник зберігає активність до 7 днів, в земля до 10, на шкурах до 11 місяців. Заморожування консервує збудника до двох років. Формалін, хлороформ, ефір, луги інактивують практично дуже швидко.

Епізоотологія

Джерелом інфекції є хворі і перехворіли зайці. Збудник може передаватися при прямому контакті, через засоби догляду та об’єкти навколишнього середовища.

Основний шлях зараження міксоматозом за допомогою комах (комарі, блохи). Спалахування хвороб пов’язані з початком літа і масового розмноження комарів і завершуються з відходом комах в сплячку. У тілі комара вірус залишається активним за деякими даними від 7 до 12 місяців.

Якщо літо вологе інтенсивність інфікування зростає у багато разів. Це пов’язано зі збільшенням популяції комах. У сухе і спекотне літо захворювання вимальовується рідше. Якщо ферма знаходиться поблизу місць масового розмноження комарів (ліс, стоячі водойми) то епізоотії захворювання з’являються дуже часто.

Симптом

Перебіг інкубаційного періоду міксоматозу залежить від способу зараження, вірулентності збудника, чутливості організму і може варіювати від 5 до 20 днів.

Спочатку захворювання вимальовується шкірним почервонінням століття і вушних раковин з утворенням папул. У місцях припухлостей шкіра накопичується в складочки, голова візуально збільшується в розмірах.

Далі протягом може проходити по традиційній або нодулярной (вузликової) формах.

Традиційна течія-набрякла форма. Вимальовується клініка рясними проліферативними процесами в області голови, подгрудка і статевих органів. Голова збільшується, вушні раковини набрякають. З носових пазух виділяється гній, прісихая, він корками відкладається в порожнинах, через це дихання стає утрудненим, тварини видають сопучі звуки.

Прикріплюється гнійний кон’юнктивіт. Шкіра біля очей набрякає, червоніє, зволожується. При гнійному процесі повіки покриваються вологим серозним, потім серозно-гнійним ексудатом. Виділення присихають і перетворюються в кірки, повіки злипаються. Тривалість цієї форми до 7 днів. Летальність 95-100%.

Нодулярное протягом відрізняється утворенням папул, які через 12-14 днів переходять в осередки некрозу з можливою доброякісною грануляцією протягом 25-30 днів. Смертельний результат в межах 70-75%. Цією формою складно перехворів молодняк. Більш дорослі тварини здебільшого одужують.

Дуже часто обидві форми протікають разом.

Тварини пригнічені, відмовляються від прийому корму, сидять з опущеними вухами, дихання прискорене. У самців спостерігаються набряки сім’яників. Тварини швидко втрачають у вазі і гинуть.

Останній етап епізоотії властивий затягуванням інкубаційного періоду і проявом захворювання у вигляді одиничних вузликів, які протягом певного часу гранулюються.

Найбільш складно хвороба протікає у молодняка.

Діагностика

Епізоотологічні дані і клінічна картина дозволяють поставити діагноз. Для лабораторного доказу направляються шматочки шкірного матеріалу з підшкірною клітковиною з місцями видимої патології.

Серологічні методи Ріф, РДП, РСК, РН дозволять точно визначати хворобу.

Відокремити хвороба слід від стафілококозу, при якому ексудативні закінчення білого, маслянистого кольору, і місця локалізації не куповані в області голови.

Лікування

Лікування міксоматозу не розроблено.

Профілактичні заходи

Перехворіли тварини набувають стійкий імунітет. Кроленята, народжені у перехворіла самки, мають клостральний імунітет, який тримається до 4-5 тижнів.

Профілактичні щеплення проводяться у віці 28-40 днів живою культуральною вакциною. У віці 90 днів проходить обов’язкова ревакцинація. Імунітет триває до 9 місяців.

У разі спалахування, навіть у щеплених тварин, проводять повторну вакцинацію всього клінічно здорового поголів’я тварин подвійною дозою препарату.

Хворі тварини забиваються і утилізуються зі шкурою. Проводяться дезінфекційні заходи.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Міксоматоз-гостре вірусне інфекційне захворювання, широко поширене серед домашніх…

Позначки:,
close