Сомалі

Сомалі - Ветеринар

Сомалійські кішки дуже привабливі. Вони виглядають як реальні аристократи — гнучкі, граціозні, з пухнастим “лисячим” хвостом, пронизливим поглядом і вишуканим коміром. При цьому вони цікаві як кошенята, грайливі, ніжні — реальні коти-компаньйони.

Сомалі - Ветеринар

Якщо ви в пошуках доброго і веселого, при цьому ненав’язливого кота з характером собаки — немає нікого кращого за сомалійця.

Історія походження

Точні подробиці походження котів породи сомалі невідомі, але іноді довгошерсті кошенята з’явилися у виводках у абіссінської породи, до того ж це відбувалося в найрізноманітніших місцях. Появу так званого гена довгошерстості пов’язують з ім’ям заводчиці Дженет Робертсон. У 1940-х роках її кошенята абіссинської породи продавалися по всьому світу. Так, через певний проміжок часу серед австралійських, канадських і американських абіссінців з’явилися кошенята з довгою шерстю і хвостом дуже високої пухнастості. На той час це вважали браком породи, і кошенята в подальшому розведенні не брали участі.

У 1960-ті роки канадські та американські заводчики кішок вирішили, що з довгошерстих кошенят-абіссинців вийде окрема порода. Успіх довгошерстих кошенят пов’язаний з ім’ям іншої заводчиці — Мері Мейлінг, конкретно вона продемонструвала їх на виставці в Канаді, де вони і прославилися. У 1978 році породу сомалі визнала асоціація CFA, а зараз сомалійці отримали і світове визнання. Того ж року було складено опис цієї породи і затверджено стандарт для неї.

Власну назву порода отримала від країни на кордоні з Ефіопією, де, можливо, з’явилися абіссінські коти, запропонувала її заводчиця Евелін Мег’ю з Америки. Першого представника породи було офіційно оформлено на ім’я такої ж Мері Мейлінг 1965 року. А клуб “сомалійців” запрацював 1972 року.

Логічним вважається висновок про те, що сомалійці — близькі родичі абіссінців. У 1979 році сомалійці отримали чемпіонський статус. Наступного року сомалійці були прийняті всіма клубами фелінологів, вони були допущені до виставок. Ще через рік коти породи сомалі користуються популярністю в країнах Європи, а через десятиліття отримують визнання міжнародними організаціями. Тепер сомалійці можуть брати участь у будь-якій виставці, що проводиться у світі.

Що стосується Росії, кішки сомалі до теперішнього часу популярні тут мало, мають статус рідкісної та оригінальної породи.

Опис

Досі залишається загадкою, чому з’явився ген довгошерстості. Адже абіссінці — коти з короткою шерстю. Вони мають насичену і м’яку шерсть, у ділянці плечей вона коротша. Голова сомалійця маленького розміру, дуже акуратна. За контрастом із головою вуха мають занадто великий розмір. У певних представників породи є пензлики на вушках. Передні лапи мають 5 пальців, а задні — 4. Між пальцями густо росте шерсть. Очі в сомалійців дуже виразні, мають мигдалеподібну форму і можуть бути карими або зеленими, або бурштиново-золотистими.

По довжині кішки відростають до 26-30 см, висотою — до 30 см, а вагою можуть бути 3,5-5 кг. Кішки породи сомалі надмірно яскраві, привабливі тварини. Через протилежне забарвлення мордочки і великі вуха, а ще допитливий погляд вони схожі на лисичок. Схожість збільшує пухнастий хвіст.

Стандарт породи сомалі фактично такий самий, як і в абіссінців, з поправкою на довгошерстість.

Стандарт породи враховує також такі особливості:

 • голова клиноподібної форми, до підборіддя повільно закруглюється;
 • вуха мають широку посадку;
 • довжина хвоста пропорційна довжині тулуба;
 • очі підведені чорним зі “стрілкою” зверху;
 • лапи мають заокруглення до лінії пальців;
 • вилиці виражені слабо, під лінією вібрис вони звужуються.

Шерсть по тулубу розподілена нерівномірно, на лопатках довжина мінімальна, по спинці — трохи довші, а шерсть на животі найдовша. На шиї котів пишний комір, на задніх лапах — пухнасті штанці.

Плюси та мінуси

Як будь-яка інша порода кішок, сомалійці мають і переваги, і мінуси. Починаємо з переваг, а конкретно:

 • представники породи абсолютно чудові;
 • грайливі, цікаві;
 • піддаються дресируванню;
 • ненав’язливі і мають просто таки чудову інтуїцію;
 • розумні та кмітливі;
 • невибагливі в їжі;
 • прекрасне здоров’я.

Існують і недоліки, хоча й несуттєві, наприклад:

 • сомалійці дуже погано переносять самотність, навіть нетривалу;
 • доволі норовливі і можуть іноді не слухатися власника;
 • люблять гратися з волоссям власників, тому довговолосим людям може бути важко з подібним котами;
 • схильні до захворювань нирок;
 • надзвичайно рухливі, що здатне втомлювати людей, схильних до споглядальності.

Особливості характеру

Кішки породи сомалі — дивовижні. Вони вважаються родичами абіссінських кішок, від них їм і передалися допитливість і живий характер. Але сомалійські представники сімейства котячих тихіші й тактовніші, порівняно з абіссінцями. Сомалійці улюблені всіма домочадцями. Вони прекрасно знаходять контакт з дітьми, навіть найменшими. Вони люблять гратися з ними, терплячі й ніколи не подряпають дитину, навіть у тому разі, якщо вона завдала їм дискомфорту.

З дорослою людиною сомалійський кіт поводиться по-іншому. Навіть при великій допитливості кота по відношенню до всіх дій господаря він не буде нав’язувати йому власне товариство і не буде йому дошкуляти. Сомалійці дуже люблять спілкуватися. Якщо навіть людина прийшла в дім уперше, кіт продемонструє все, що вміє, щоб привернути до себе її увагу. Однак вони інстинктивно відчувають, коли їхній інтерес недоречний, коли людина перебуває не в тому настрої, щоб гратися і спілкуватися, тоді вони залишаються осторонь.

Вражаюче, проте за всієї власної товариськості та цікавості сомалійці дуже і дуже рідко нявкають.

Представники цієї породи мають великий розум. Їх дуже легко дресирувати, вони добре сприймають основний набір стандартних команд, можуть навіть навчитися приносити власнику невеликі предмети. Деякі сомалійці здатні виконувати низку трюків, тому що їм не властива впертість, а ще вони з цікавістю сприймають будь-які дії з боку господаря. Однак, зрозуміло, вони все одно залишаються кішками, а не собаками.

Сомалійці добре і швидко пристосовуються до зміни умов. Їм легко порозумітися з іншими домашніми улюбленцями в будинку, і, хоча вони вражаючі мисливці, можуть потоваришувати навіть із гризунами. Представники породи зберігають грайливість і цікавість до старості. Їм вельми подобаються дрібні предмети і деталі, а найбільше — краплі води з-під крана, які вони ловлять лапою.

Сомалійці дуже і дуже рідко випускають кігтики, повинно трапитися щось по-справжньому серйозне, щоб подібне сталося. Це характерно і для представників породи регдолл.

Сомалійці мають незвичайну спритність. Вони без особливих зусиль влазять на найвищі домашні предмети — шафу, холодильник, а ще вміють “проникнути” в малодоступні містечка. Моторика у представників породи розвинена непогано — вони вміють утримати в лапках предмети маленьких розмірів і грати з ними. Вони дуже прудкі, рухливі, енергійні. Часом здається, немов вони не потребують відпочинку.

Вони люблять бути з ким-небудь із членів сім’ї, проте якщо господарям не до нього, займеться власними справами. Залишившись на самоті надовго, може розпустуватися. Чудовий вихід — це завести вихованцеві “напарника”, бажано, теж із сімейства котячих.

Характерні риси довгошерстих абіссінців такі:

 • неагресивні ні до господарів, ні до незнайомців;
 • легко йдуть на контакт, доброзичливі;
 • розумні, кмітливі;
 • люблять “обіймашки”, ласкаві, ніжні;
 • добре навчаються, запам’ятовують команди, піддаються дресируванню;
 • норовливі, можуть “відшити” надмірно нав’язливу людину.

Незважаючи на власну неагресивність, сомалійські коти не завжди нормально реагують на незручності, які їм завдають. Якщо в сім’ї є малюки, краще не залишати їх сам на сам із кішкою. Розігравшись, дитина може випадково потягнути кота за хвіст або вуса й отримати удар лапою або укус.

Сомалійці неговіркі, але дуже люблять муркотіти, перебуваючи у відмінному настрої.

Варіанти забарвлення

Сомалійці — це довгошерсті “копії” абіссінців. У них так само гнучкі та граціозні тіла середнього або великого розміру. Мордочка дуже виразна. Однак відмінності теж є, а конкретно:

 • довжина шерсті;
 • пишний комір і пухнастий хвіст, що нагадує лисицю.

У період линьки сомалійці виглядають досить непривабливо, але в інший час вони дуже привабливі. Забарвлення представників породи буває різним, але тикінг є завжди. Наявність тікірованого забарвлення — важлива ознака сомалійця. Тікіроване забарвлення — це наявність темних поперечних смуг на кожній волосині. Чим пристойна кількість смужок є у кота, тим він цінніший.

Сильне тікірування (по-іншому називається штрих) і відповідність встановленому стандартом забарвленню робить котів із розплідника дуже дорогими, а сам розплідник отримує величезний плюс до репутації.

Спочатку в палітрі забарвлень були присутні лише два відтінки — це дикий і соррель. Зараз вона набагато більша і з року в рік стає все більш витонченою. Основна гама забарвлень сомалійців на даний час представлена такими кольорами, як:

 • дикий — червонуватий або коричнево-рудий тон шерсті, на кінцях чорний; темний спинний ремінь має бути обов’язково;
 • козуля — кремово-матова шерсть, у певних місцях має тепле забарвлення, в основі відтінок дуже світлий; у “козуль” найбільше цінується власне однорідне забарвлення;
 • блакитний, а якщо бути точним — димчастої блакитний відтінок зверху, а всередині — світло-бежевий або кремовий; на поверхні добре помітні смуги сіро-блакитного відтінку, аналогічного відтінку і подушки на лапках;
 • соррель — мідно-червоний колір з переходом у світло-коричневий, в основі абрикосового відтінку; у кішок такого забарвлення носик і подушечки лап забарвлені в рожевий, а на кінці хвоста та вушках шерсть наказуючи;
 • посріблений — будь-яке забарвлення, за якого відтінок підшерстя і тикінгу — білий.

Якщо ви купуєте кошеня сомалі для участі у виставках, то необхідно брати до уваги, що вважається браком породи, а конкретно:

 • наявність пісочного або сірого відтінку;
 • чорні зони біля самої основи шерсті;
 • залишкові малюнки — смуги на лапках, плями на корпусі;
 • плями білого кольору — це показник для дискваліфікації кошеняти; допустиме біле забарвлення виключно на підборідді, горлі, ніздрях;
 • загнутий гачком хвіст;
 • закрите намисто;
 • наявність зайвого пальця або, навпаки, некомплект.

Важливо! Під час вибору кошеняти уважно подивіться на його грайливість, рухливість. Полохливі або агресивні кошенята — не варіант, краще подивіться дуже уважно на допитливого і веселого.

Вартість представника породи стартує від 11 000 руб. Звичайно, вартість залежить від того, якої статі кошеня, які зовнішні дані має, який у нього родовід. У країні існує кілька розплідників сомалійців, найбільший — у Москві.

Є розплідники в Києві та Мінську. Якщо ви купуєте кошеня за допомогою інтернету, то для початку уточніть репутацію продавця та відгуки про нього. Не бійтеся дзвонити або писати покупцям, які купували кошенят у цього заводчика, і питати, чи задоволені вони покупкою. Це дасть можливість вам уникнути марної витрати грошей, оскільки, як уже говорилося, сомалійці недешеві.

Умови утримання

Доглядати за сомалійським котом (як і за будь-яким довгошерстим представником сімейства котячих) слід дуже уважно. Довгій шерсті потрібне чищення і часте вичісування. Сомалійці мають тонку м’яку шерсть середньої довжини, яка виглядає доглянутою і не скочується в ковтуни. Однак це, звісно, не означає, що вичісувати шерсть не потрібно.

Крім шерсті, у представників породи є підшерсток, який досить густо росте. Щоб це зробити знадобитися фурмінатор. Якщо застосовувати його, то линька не буде настільки сильною. Це, звісно, сприятливо позначиться і на прибиранні приміщення. Хоча варто зазначити, що сомалійці, не звертаючи уваги на відносну довгошерстість, линяють не дуже сильно, як інші породи з аналогічною пухнастістю.

Якщо сомалійку утримують в умовах квартири в місті, то з нею необхідно постійно гуляти. Якщо у вас є впевненість, що на газоні, на якому передбачається вигул, відсутні кліщі, то можна одягнути на кішку шлейку і дати їй пройтися. Якщо така впевненість відсутня, краще вигулювати кішку на ділянці, обгородженій і обприсканій від комах. Можливо, потрібно застосовувати також і спеціалізований антикліщовий нашийник. Можна відпускати кішку на лоджію за умови, що вона засклена і добре загороджена.

Після прогулянок кішок обов’язково слід мити. Сомалійці абсолютно спокійно ставляться до води, плюс до цього, вони виключно довіряють власнику, тому з купанням і миттям лап проблем не буде. Сомалійцям необхідні іграшки, кігтеточки та інші пристрої для ігор. Іграшки бажано міняти, щоб вони не набридали кішці. Оскільки, якщо це трапиться, цікава тварина піде шукати “іграшки” на столі або тумбочці господаря.

Життєву тривалість тварини за правильного і гарного догляду — від 13 до п’ятнадцяти років.

Годування

Сомалійській кішці необхідно добре і якісно харчуватися. Господар може сам готувати їй їжу або купувати готовий корм. І той, і ще один варіант дозволений. У готовому кормі має міститися не менше 40% м’яса. Це, зрозуміло, дорого, але інше неприпустимо. Якщо ви підбираєте готовий корм, то чергувати його зі справжньою їжею не можна. В іншому випадку кішку можуть чекати хвороби травлення.

Якщо ви зупинилися на справжній їжі, то вона має бути збалансованою дуже суворо: для кошенят у співвідношенні 3:1 тваринна до рослинної, а для великих особин — 2:1.

Годувати кішок необхідно також риб’ячим жиром, яйцями, олією, кисломолочними продуктами, спеціальним молоком для кішок.

Здоров’я

Представники породи сомалі відрізняються відмінним здоров’ям. Іноді викликають хвилювання зуби і ясна, їх необхідно хоч іноді перевіряти. Зуби потребують повсякденного чищення. Через власну дружелюбність і цікавість сомалійці часто виявляють увагу до інших тварин — птахів, собак, інших котів. Не всі з них раді такому натиску і не хочуть спілкуватися. Тому іноді сомалійці отримують травми від тварин.

У період від 9 до 12 тижнів кошенят можна вперше прищепити. Це комплексне щеплення: воно захищає від хламідіозу, чумки, каліцивірозу, ринотрахеїту. Через місяць можна зробити повторне щеплення. Від сказу прищеплюють або з першим щепленням, або з повторним — це залежить від бажання господаря. Після щеплення роблять у віці одного року, а потім — щорічно.

Якщо кота з молодого віку привчити до чистоти, то ніяких складнощів з ним не буде.

Є одне небезпечне захворювання, до якого схильні сомалійці. Це дефіцит піруваткінази. Відбувається це внаслідок наявності рецесивного гена, який викликає розвиток жовтяниці. Групу ризику становлять кошенята до 6 місяців і особини після 12 років. Лікують жовтяницю ін’єкційно глюкозою і фізіологічним розчином. Ін’єкції внутрішньовенні.

Відповідно до зібраної ветеринарами статистики, сомалійські кішки схильні до таких захворювань, як:

 • нирковий амілоїдоз — на превеликий жаль, лікування немає; хворіють тільки кішки, спричинений порушенням обміну білків;
 • вивихи надколінних чашок — ця патологія спадкова; якщо форма захворювання важка, то лікують її за допомогою втручання хірургічним шляхом;
 • ожиріння — страждають здебільшого самці в результаті проведення процедури кастрації; апетит збільшується, тому стежити за тим, що і скільки кіт їсть, необхідно дуже ретельно.

Якщо тварині не вистачає вітамінів, то ймовірна поява запалення ясен (гінгівіту), а ще утворення каменю на зубах. Не варто згадувати про необхідність постійної дегельмінтизації, а ще огляду на предмет бліх. Це дуже важливо для тих котів, які гуляють на вулиці. Раз на 6 місяців потрібно відвідувати ветеринара для профогляду.

Поява першої тічки у кішки зазвичай припадає на вік 8 місяців. Однак народжувати рекомендується не раніше досягнення нею одного року. Внаслідок аристократичності та витонченості породи сомалійкам складно завагітніти, серед них досить часто трапляються нездатні до вагітності та виношування потомства особини. Завдяки цьому кошенята настільки дорогі.

Для збільшення ймовірності завагітніти зустрічі з котом слід проводити на території кота. Кішці потрібно пробути там 3-4 дні, щоб звикнутися і зменшити рівень стресу. Якщо факт вагітності кішки встановлений, то вона потребує великих кількостей уваги і ласкавого спілкування.

У цей час господарям небажано відбувати куди-небудь, а краще, щоб хто-небудь із членів родини регулярно був удома. У цей час кішці необхідно бути біля людини.

Кошенята з’являються на світ з комірцями і штанцями (звісно, в зародковому стані, але все таки помітними). Мама-кішка доглядає за кошенятами досить скрупульозно. Краще залишати кошенят з мамою до досягнення ними віку 12 тижнів, інакше вони переживуть сильний стрес. Це може відобразитися і на їхньому психічному стані, і на фізіологічному. Якщо кішку не відводити на в’язку, тічка відбудеться дуже часто, максимально — тричі протягом місяця. У них порушується функціонування статевої системи, з’являються кісти й аномальні епітеліальні утворення.

Позначки:,
close