Як привчити хом’яка до рук?

Як привчити хомяка до рук? - Ветеринар

Домашні хом’яки “прописалися” у квартирах і будинках жителів багатьох країн в усьому світі, зокрема й у жителів Росії. Ці невеликі пухнасті звірята регулярно радують власних власників невтомною грайливістю і прямо-таки розчулюють власними веселими звичками, створюючи в оселях додаткові удари тепла і комфорту.

Як привчити хомяка до рук? - Ветеринар

Але щоб хом’ячок набув “хороших манер”, потрібно регулярно дресирувати його.

Короткий опис

Домашні хом’яки належать до загону гризунів — найчисленнішого з ссавців. Надають перевагу відокремленому життєвому способу, проте за правильної дресури до власника звикають швидко і люблять веселе спілкування з ним. Це сутінкові тварини. Вдень малоактивні та сплять до настання сутінків.

В організму хом’яків високий метаболізм, тому вони добре переносять фізнавантаження і можуть пробігти по “доріжці для занять бігом” колеса, яке обертається, до десяти кілометрів на день.

Зір у хом’яків розвинений слабко, вони не реагують на зміну кольору, але мають прекрасний нюх і слух. Орієнтуються в просторі виключно за запахами і звуками, прекрасно реагують на дотики. Мають гарну пам’ять, здатні згадати членів родини навіть після тривалої розлуки.

Що взяти до уваги під час купівлі тварини

Іноді люди необдумано заводять хом’яка, зустрівшись із ним у друзів і спостерігаючи за веселими трюками та іграми, слабо уявляючи, що цьому передує трудомістка виховна робота з вихованцем.

Не варто наважуватися на придбання хом’яка, не познайомившись заздалегідь з його біологічними особливостями і життєвим способом. Обговоріть усі моменти з членами вашої сім’ї, тим більше якщо у вас є діти. Краще відмовитися від придбання, якщо хто-небудь із близьких рішуче не переносить присутності гризунів. Негативна напружена атмосфера ні до чого доброго не приведе ні для хом’яка, ні для членів сімейства.

Якщо ж з усіма все влагоджено, проведіть серйозну підготовку, щоб хом’ячок жив зі зручністю. Необхідна хороша простора клітка, будиночок для укриття і сну, бігове колесо, годівниця, поїлка, аксесуари для ігор. Потурбуйтеся, щоб клітка стояла в спокійному відокремленому місці, проте без абсолютної ізоляції, була недоступна для інших тварин, які живуть вдома. Необхідно, щоб звір потроху звикав до звуків і запахів навколо його житла, чув голоси членів сім’ї. Приготуйте різноманітні корми з урахуванням рекомендацій щодо умов утримання.

Перші дні в новобудові

За власною природою ці звірята не вирізняються сміливістю і часто бояться всіх, тим паче в новій обстановці після придбання. Основна помилка багатьох полягає в тому, що, прийшовши додому із зоомагазину з живою покупкою, нові господарі на радощах починають силоміць утримувати його в руках, намагаються погладити і, не замовкаючи, сюсюкають, наївно припускаючи, що звір у захваті від такого спілкування. Отримавши від звірка гідну відсіч, щиро дивуються, коли хом’ячок боляче вкусить. Насправді тварина перебуває в глибокому стресі. Її розлучили зі звичною обстановкою, принесли незрозуміло куди, схопили незнайомі чужі люди. Спрацьовує природна реакція захисту, вихованець кусається і щосили намагається вирватися, втекти і сховатися.

Дайте хом’ячку на певний період часу повний спокій — це приблизно тиждень. Слідкуйте за наявністю корму в годівниці та чистої води в поїлці. Не стійте дуже близько, коли хом’ячок їсть.

Здалеку дружелюбно спілкуйтеся з ним, частіше називайте кличку, тоді в голові пухнастиків сформується асоціація знайомих звуків голосу зі смачним годуванням.

Починаємо приручати

Жоден домашній вихованець не полюбить власника з самого початку знайомства тільки за те, що він його придбав. Усі тварини проходять періоди адаптації, приручення і виховання, не виняток і такий маленький прикольний пухнастик, як домашній хом’ячок. Єдині правила приручення тварин повністю відносяться і до хом’яків: завзятість, спокій, неспішність, наполегливість, доброта, ласка, довіра.

Якщо вихованець трохи освоївся в новому житлі і вже не ховається в будиночку, побачивши вас, можна потроху приступити до більшого зближення. За вашими спостереженнями ви вже знаєте, який корм він поїдає особливо охоче, коли найбільш активний, а коли його краще не чіпати. Не можна будити його під час денного сну — це викличе велике роздратування тварини, нервозність, хвилювання і навіть агресію.

Продовжуйте активно привчати хом’яка до звуків власного голосу, а щоб не втомлюватися від монотонних фраз власного словникового запасу, можна щодня тихо читати вголос хорошу книжку рівним спокійним голосом, влаштувавшись у затишному кріслі неподалік від клітки. Якщо вихованець знову сховався від вас у будиночку, тільки не діставайте його звідти силою, наберіться терпіння. Потроху він перестане тікати в будиночок при вашому наближенні і спокійно братиметься за трапезу. Хом’ячок зрозуміє, що звуки вже знайомого голосу не несуть небезпеки.

Продовжимо приручення

Тепер можна застосувати в прирученні улюблені ласощі пухнастика. Обережно підкладіть у клітку “ласощі”: насіння, горішки, шматочки овочів, сухофрукти або щось ще з того, що любить хом’ячок. Якщо гризун спокійний, спробуйте запропонувати ласощі з руки, захопивши горішок двома пальцями.

Вихованець узяв їжу — ви на правильному шляху, у вас невелика перемога!

Під впливом емоцій не перестарайтеся з похвалою, не здумайте погладити вихованця! Ви піддаєте себе ризику все зіпсувати: хом’ячок ще не знає ваших рук і обов’язково злякається, поспіх відкине вас на самий початок, а маленькі ознаки довіри миттєво пропадуть. Зачекайте кілька днів, щодня проробляйте одне й те саме, нехай результат закріпиться.

Якщо ви відчуєте, що вихованець довіряє вам і сам біжить за частуванням при вашому наближенні, спробуйте обережно простягнути руку з ласощами в клітку. Покладіть їжу так, щоб гризун не зміг дістати її з підлоги. Не потрібно робити різких рухів, не підштовхуйте вихованця — просто спокійно вичікуйте. Покрутившись “навкруги”, пухнастику доведеться піднятися на долоню, щоб зловити ласощі.

Щодня робіть це до того часу, поки хом’ячок цілком не звикне до запаху ваших рук і абсолютно перестане боятися залазити на долоню за частуванням.

Коли це станеться, спробуйте взяти хом’ячка в руки. Складіть долоні “човником” і плавно помістіть руки з ласощами в клітку. Пухнастик, як зазвичай, застрибне на долоні і візьметься за їжу. Досить повільно висувайте руки з клітки разом із вихованцем, тихенько промовляючи ласкаві слова та ім’я пухнастика. Напевно, перші кілька разів хом’як буде зіскакувати з долонь. Потрібно поставитися з розумінням, не наполягайте. Регулярно повторюйте такий елемент виховання, покажіть наполегливість, і успіх прийде. Вихованець переконається, що ваші руки безпечні.

Як брати на руки

Але ось ви успішно приручили хом’ячка і без проблем спілкуєтеся з вашим вихованцем, Збираючись взяти його на руки, не потрібно робити різких рухів, не потрібно брати ззаду або за шкірку: хом’як злякається і вкусить, захищаючи себе. Обхопіть його долоньками з обох боків, постарайтеся не дозволити, щоб він зістрибнув з рук. Про всяк пожежний випадок тримайте його над м’якою поверхнею (ліжко, диван) або над власними колінами, щоб прибрати ризик травми при випадковому падінні.

Тримайте його в руках з найбільшою обережністю, щоб випадково не пошкодити невелике крихке створіння.

Коли хом’ячок цілком звикне до рук, не прагнутиме ухилитися, а, навпаки, сам підбігатиме до дверцят клітки під час вашого наближення, він з радістю прогулюватиметься вашими руками та поряд з ними, обнюхуватиме й досліджуватиме цікаві речі.

Що зробити, поки хом’як ще не приручений

З моменту купівлі до повного приручення улюбленця пройде кілька тижнів. У цей час потрібно постійно чистити його житло без важливої шкоди для його емоційного стану. Є кілька варіантів зробити це.

  • Помістіть у клітку скляну банку з їжею для хом’яка. Коли хом’ячок увійде в середину на запах корму, прикрийте банку і дістаньте з клітки. Це дасть можливість безперешкодно “прибратися у квартирі” хом’яка і повернути його назад, анітрохи не злякавши.
  • Щоб вихованець покинув клітку, можна скористатися ванною. Щільно закрийте отвір для зливу ванни, покладіть на дно м’яку підстилку, щоб ненавмисно не пошкодити покриття ванни. Поставте у ванну клітку, відкрийте дверцята, відійдіть і спокійно чекайте. Цікавий пухнастик вийде з клітки, і поки він блукає по дну ванни, щоб досліджувати “округи”, ви спокійно впораєтеся з прибиранням. Поставте чисту клітку у ванну і покладіть у середину щось смачне. Хом’як спокійно увійде в клітку за ласощами, вам залишиться швидко закрити дверцята.
  • Є ще спосіб — накрити звірка рушником або одягнути рукавички, щоб дістати хом’яка з клітки, але фахівці не радять так чинити, хіба що в разі нагальної потреби, наприклад, щоб у разі проблем зі здоров’ям улюбленця показати його ветеринару для огляду. Сильний страх призведе до додаткового стресу, а процес приручення сповільниться.

Фінальний результат — приручити вихованця — може розтягнутися в часі на місяць і більше, а може пройти за 2-3 тижні. Це залежить від породи хом’яка, його віку та індивідуальних особливостей, а ще значною мірою від здібностей самого господаря, його витримки, наполегливості та звичайної людської доброти, поблажливості й великодушності щодо слабкої живої істоти.

Поступово виконуючи не такі вже й складні рекомендації, вам обов’язково вдасться привчити улюбленця до рук і насолоджуватися позитивним спілкуванням із цим милим звіром.

Позначки:, , , , ,
close